Nasıl indirme sitesi yapılır?

Program indirme sitesi kurma konusunda soru soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

merhaba admin ben program indirme sitesi açmayı düşnüyorum fakat nasıl açılcağı
hakkında hiç bilgim yok nasıl açılcağı hakkında bana yardımcı olurmusunuz

CEVAP:

Program İndirme Sitesi Kurmak

Program indirme sitesi kurmak bir çok yöntem ile olabilir. WordPress, Joomla ve benzeri hazır scriptler kurarak yapılabilir yada sıfırdan yazılarak yapılabilir. Bununla ilgili olarak Web Sitesi Nasıl Yapılır? konusuna bakabilirsin.

Bundan daha önemli sorularda var. Örneğin programların nerede barındırılacak olması. Kendi sunucunda mı barınacak yoksa bir dosya yükleme sitesinde mi barınacak?

Crack, serial verilerek full programlar mı yayınlanacak yoksa tamamen legal bir şekilde ücretli programlar demo olarak mı yayınlanacak?

Kendi sunucunda barındırmanın hem avantajı hemde dezavantajları var;
Avantajı, en önemlisi dosyalarınız silinmez ve sizin kontrolünüz altında olur. Belli sınırlamalar çerçevesinde hareket etmek zorunda kalmazsınız. Linkleriniz her zaman çalışır durumda olur.
Dezavantajı, yüksek sunucu maliyetine neden olur. İllegal bir durum söz konusu ise, dosyalar kendi sunucunuzda barındırıldığı için yasal sorunlar çıkma ihtimali vardır.

Programlar kendi sunucunuzda değilde dosya barındırma sitelerinde barındırılacaksa bununda avantaj ve dezavantajları var;
Avantajı, sunucu masrafınız çok ciddi boyutlarda olmaz ve yasal sorunlar yaşamazsınız.
Dezavantajı, dosyaların silinme ihtimali yüksektir. Legal olsa dahi silinme ihtimali yada dosyayı yüklediğiniz sitenin kapanması vesilesi ile linklerin çalışmama ihtimali vardır.
Tabi birde programların kendi sitelerinden indirme bağlantılarını siteye ekleyerek olabilir, ki bu da kesinlikle ücretli programların ancak demo versiyonlarının indirilebilmesi anlamına gelir.

Dolaylı yoldan crack, serial vererek full programlar yayınlamanın sorunlarını da açıklamış olduk. Bunun yanı sıra full programlar yayınlarsanız sitenin yükselişi daha hızlı olur. Tamamen legal bir program sitesi olursa büyük rakipler arasından sıyrılmak çok zor olur.

Tüm bunların arasında en önemlisi, yüz binlerce hatta belkide milyonlarca sayıda olan programları siteye ekleyebilmektir. Sayının çok fazla olması bu işi ciddi oranda zorlaştırır. Hele ki günümüzde bazı önemli programların GB’ler boyutunda olduğunu düşünürsek iş daha da zorlaşıyor.

SONUÇ

Program indirme sitesi kurma konusunda görüldüğü üzere bir çok faktör var ve bu faktörlere daha ek faktörler belirtilebilir. Fakat dediğim gibi en önemli çok fazla sayıda olan programları siteye ekleyebilmektir. Çünkü kayda değer bir program sitesi olmak için ziyaretçilerin aradıkları hemen hemen her programı bulabilmesi gerekmektedir. İçerik bu alanda çok önemlidir.

Tutmaz, etmez demek istemiyorum bana gelen proje fikirleri ile ilgili. Fakat bir projenin tutması için ciddi farklar yaratmanın gerektiğini de defalarca dile getirdim. Bu tarz çok fazla örneği ve büyük sitelerin olduğu proje fikirlerinde gösterilmesi gereken çaba, emek, sabır çok daha fazladır ve ekstradan ciddi paralar gerekebilir. Karar sizin …

Previous Sosyal Paylaşım ve Arkadaşlık Sitesi Nasıl Yapılır?
Next Flash oyun sitesi nasıl yapılır?

Yazar Hakkında

Furkan Tunahan
Furkan Tunahan 337 Paylaşım

Kötülerin kuralları yoktur, kötü olmaları için nedenleri vardır. Kalede saklanmış olanı dışarı çıkardılar. SEO Uzmanı savaşa başladı. Belkide bütün bu yaşananlar hayal gücümün bana oynadığı bir oyundan ibarettir. Bir gün gelir belkide deniz kenarındaki yeşillikler içerisindeki evimde mutlu makaleler yazarım sadece kendim için. Kimse okumasın isterim belki. Belki birileriyle zirveye çıkmak için savaşmam. Belkide bir gün belkileri bırakabilirim.

Yazarın bütün yazılarını gör →

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış!

İlk yorumu siz yapabilirsiniz. Yorum yap!