cPanel’de Veritabanı (Database) Oluşturmak.

cPanel’de Veritabanı (Database) Oluşturmak.

Panelimize giriş yaptıktan sonra aşağı doğru indiğinizde resimdeki gibi Database alanını göreceksiniz. Kare içine alınmış bölümü bulup tıklıyoruz.

1

MySQL Databases kısmına girdiğimizde alt tarafta Create New Database kısmını göreceğiz.

2

Bu kısımdan yeni veritabanı oluşturacağız. Burada gördüğünüz alana database ismini yazın ve ‘Create Database’ e tıklayın. İstediğiniz bir isim yazabilirsiniz. Hemen alt kısımda veritabanının oluştuğunu göreceksiniz.3

Veritabanını oluşturmak işte bu kadar basit. Güvenlik amacıyla veritabanına mutlaka kullanıcı ve şifre oluşturmanız gerekiyor. Aksi takdirde bilgileriniz herkesin eline geçmesi söz konusu olabilir. Biraz aşağıya indiğinizde ‘MySQL Users Add New User’ kısmını göreceksiniz.4

Bu alanda kullanıcı adı ve şifrenizi belirledikten sonra ‘Create User’ butonuna tıklıyoruz. Kullanıcı ve şifremizi oluşturduk. Şimdi Sıra bunları birbiriyle ilişkilendirmekte.

5

Burada kullanıcıyı ve verıtabanını seçiyoruz ve ‘Add’  butonuna tıklıyoruz. Kullanıcımızı veritabanı ile ilişkilendirdik. Cpanelde MySQL oluşturmak bu kadar. Daha sonra MySQL bilgilerimizi scriptimize gireceğiz. Başka yapacağımız bir işlem kalmıyor.

Previous WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır (Wp Kurulumu) Resimli Anlatım.
Next En popüler 30 WordPress eklentisi [İnfografik]

Yazar Hakkında

Furkan Tunahan
Furkan Tunahan 337 Paylaşım

Kötülerin kuralları yoktur, kötü olmaları için nedenleri vardır. Kalede saklanmış olanı dışarı çıkardılar. SEO Uzmanı savaşa başladı. Belkide bütün bu yaşananlar hayal gücümün bana oynadığı bir oyundan ibarettir. Bir gün gelir belkide deniz kenarındaki yeşillikler içerisindeki evimde mutlu makaleler yazarım sadece kendim için. Kimse okumasın isterim belki. Belki birileriyle zirveye çıkmak için savaşmam. Belkide bir gün belkileri bırakabilirim.

Yazarın bütün yazılarını gör →

1 Comment

Yorum yapmak ister misin?