Buradasınız
Anasayfa > Edebiyat Dolabı > Biraz Felsefe !. Mutlak güç sahipliği, Düşünce ve Uygulama

Biraz Felsefe !. Mutlak güç sahipliği, Düşünce ve Uygulama

indian_girl-wallpaper-800x600

 

İnsanlar, düşünüp yapamayanlar ve yapabilecekleri halde düşünmeyenler olarak ikiye ayrılır. Felsefe açısından ikisini yapabilecek kişi mutlak güç sahibi olarak kabul edilir. Her şeyi düşünüp her şeyi yapabilecek bir kişi için dünya ve hayal aleminde yolculuk etmesi en basit şeydir. Şüphesiz ki gizlidir !.

Hayal kurma gücü nasıl herkese verilmemişse irade ve süreklilik kararları da herkeste yoktur. Bahsettiğim şey bir bilgisayar veya ev almak için irade ile itaat etmek değildir. Mutlak kararlılık ve güç. Her şeyi farklı düşünecek kadar, herkesten farklı görecek bir beyin ve bu kararları uygulayacak bir güç.

Filmleri ele alalım. Bir çok karakter kahramanımız. Hepsinin yazarları var kimse o kahramanların aslında yazarlar olduğunu düşünmez. Düşünemez çünkü birisi bunu düşünmüştür. Sadece düşünmüş ve karakteristik bir şablon oluşturmuş.  Hayalindeki karakter olma gücü olmadığı için sadece düşünmüş.

Tanrısal güçlerden veya Thorun gücünden bahsetmiyorum, ve bu cümle yeterli olur sanıyorum.

Hiç kimsenin anlamadığından da eminim. Benim yaptığım şey yıllar önce burayı kurduğumda yaptığım şeydir. Kendim unutmamak için.

Şüphesiz gerçektir ki yapabilenler düşünenlerden güçlüdür.  Yapabilenlerin bir sınırı varken daha fazlasını düşünemedikleri için bir köşede kalırken, düşünenler limitlerin sonundadır. Ama hiç başlamamışlardır.

 

Bunu hiç birisinin anlamayacağından eminim, ama belki siz.

Bir kız seviyorum, hayaller kuruyorum mutlu olacağımdan eminim. Onun için her şeyi yapabilirim. O kadar detaylı ve profesyonel şekildeki düşüncelerim zerre kadar mutsuzluk ve onu üzecek bir şey yok hayatımda.

Ama kız sevmiyor. Yani kızın mutluluğu bulma ihtimali var, ama dikkatli ve detaycı bakmıyor. Gerçek bir zekayla göremiyor.

Asıl karmaşık olan şey, Eğer ben düşünce yoluyla bir şekilde kızı kendime aşık etmenin bir yolunu bulursam ne olur ?  İki seçenek oluyor. Basit bir düşünce onu elde etmiş olduğumu ve düşüncenin yanında uygulamayı da öğrenmiş olduğumu söylerken. Diğer bir düşünce ise Düşünce ve Uygulama ellerinde, Bir başkasının uygulamasına muhtaç değilsin diyor yani artık onun sevgisine ihtiyacın yok.

Beyin gücüyle bazı şeyleri elde etmek çok gayet mümkün, ama ruhani ve hayali bir dünya için vücudumuz buna yeterlimi orası henüz bilinmiyor.


Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir. Eğer yararlı ise makale daha geniş araştırmalara ve değerlendirmelere tabi olur.
Furkan Tunahan
Tamamen "GRi"

Bir Cevap Yazın

Top
Paylaşım