Buradasınız
Anasayfa > Donanım Bilgileri > Bios Nasıl Sıfırlanır ? ( CMOS )

Bios Nasıl Sıfırlanır ? ( CMOS )

BIOS’ta hatalı bir işlem yaptığınızda ya da durduk yerde bilgisayarınız çalışmazsa, BIOS ayarlarını nasıl sıfırlayacağınızı biliyor musunuz?

Bilgisayarınız tüm donanım ayarlarını BIOS’ta saklar. Burada bilgisayara bağlı sabit diskler, işlemcinin hızı, tipi ve kullanılan bellekler gibi bilgiler de yer alır.

Yeni bir donanım eklediğinizde ya da bir problem çıktığında, BIOS’taki (CMOS olarak da bilinir) bu bilgiler zarar görebilir ya da silinebilir. Bazen, overclock yapmak için ya da güç seçeneklerini değiştirmek için BIOS ayarlarını değiştirdiğinizde, bilgisayarınız tekrar açılmayabilir. Neyse ki, bunu düzeltmek BIOS’u resetleyerek kolayca mümkün oluyor. Tüm var olan ayarlarınız siliniyor, bu yüzden de BIOS’a girip bilgisayarınızı yeniden ayarlamanız gerekiyor.

Yeni nesil anakartlarda arka kısımda bir CMOS RESET düğmesine rastlayabilirsiniz, ancak bunlar birkaç yüz dolarlık üst seviye anakartlarda oluyor. Dolayısıyla çoğu kullanıcının böyle bir lüksü yok.

BIOS’u resetlemek için eski ya da arkasında CMOS RESET düğmesi olmayan bir sisteminiz varsa, ilk iş, bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra kasanın yan kapağını açın. Bilgisayarın içinde herhangi bir şeye dokunmadan statik elektrikten kurtulmak için boyasız metal bir yüzeye (mesela güç kaynağının üstü) dokunun.

 

 

1. Anakartınızın kullanma kılavuzu size CMOS Reset’in nerede olduğunu gösterecektir. Kullanma kılavuzunuz yoksa resimdekine benzer bir Jumper ya da CMOS Reset yazısını arayacaksınız. İkisi dolu, üç pinli bir anahtar aradığınızı unutmayın.

 

2. Bulduktan sonra takılı jumper’ı çıkartın ve açıkta kalan pin’i kapsayacak şekilde takın. Şimdi güç düğmesine basın ve bilgisayarınızı açmaya çalışın. Açılmayacaktır, ancak CMOS temizlenecektir.

 

3. Bilgisayarın kapalı olduğundan emin olduktan sonra, jumper’ı eski yerine takın. Kasanın yan kapağını kapatın ve bilgisayarınızı güç düğmesine basarak açın. Şimdi bilgisayarınızın normal bir şekilde açılması lazım.

 

4. Bilgisayarınız açıldığında BIOS uyarısı verecektir. F1 tuşuna basarak BIOS’a girin ve ayarlarınızı tekrar yapın. Önceki ayar denemeniz yüzünden bu hale geldiyse, tekrar aynı ayarları yapmamaya dikkat edin.


Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir. Eğer yararlı ise makale daha geniş araştırmalara ve değerlendirmelere tabi olur.
Furkan Tunahan
Tamamen "GRi"

Bir Cevap Yazın

Top
Paylaşım