Buradasınız
Anasayfa > Donanım Bilgileri > Anakarta ekran kartı nasıl takılır, Ekran kartı değiştirme.

Anakarta ekran kartı nasıl takılır, Ekran kartı değiştirme.

Ekran Kartı Değiştirme

Genellikle diğer bilgisayar bileşenleri, belirli bir alanda bulunması ya da sık sık değiştirilmesi nedeniyle yardıma ihtiyaç duyulmadan takılıp çıkarılabilmektedir. Ancak ekran kartları, marka, model ve Anakart’a bağlı olarak farklı tip ya da görünümlere sahip olabilir.

 

Grafik performansı üzerinde doğrudan etkisi olan ekran kartınızı değiştirmek ya da yeni bir ekran kartı edinmek istiyorsanız aşağıda yer alan rehbere göz atarak, bunu nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.

Ekran Kartı Nasıl Çıkarılır?

Yeni bir ekran kartı aldınız fakat hali hazırda bilgisayarınızda bulunan ekran kartını nasıl çıkaracağınızı bilmiyor musunuz? Aslında oldukça kolay olan bu işlem anakart ve bilgisayar modeline bağlı olarak biraz uzun sürebilir.

 

 

Pek çok anakart üzerinde ekran kartının takılı bulunduğu slotlarda mandallar bulunmaktadır. RAM ve diğer bileşenlerde de yer alan bu mandallar, ekran kartının sabit durmasını ve slottan çıkmasını engellemektedir.

Ekran kartınızı Anakart üzerinden çıkarmak istediğinizde bu mandal üzerine parmağınızla basılı tutmanız ya da mandalı kenara doğru çekerek ekran kartını çıkarmanız gerekmektedir. Ancak bu işlemi yaparken yavaş ve hassas olmanızda fayda var. Ne anakart ne de diğer bileşenlerin zarar görmesini istemeyiz.

Ekran Kartını Hangi Slota Takmalıyım?

Bugün pek çok bilgisayar – anakart üzerinde ekran kartları PCI-Express x16 slotlarına takılmaktadır. Aşağıda ki görselde de görebileceğiniz gibi renk ve boyut olarak ufak farklılıklar bulunsa da tüm bu slotlar benzer görünüme sahiptir.

 

PCI-Express x16 slotlarını diğer slotlardan ayıran en önemli fark ise diğerlerine oranla daha uzun ve farklı renklere sahip olmasıdır. Yine aşağıda ki görselde göreceğiniz şekilde beyaz renklere sahip slotlar eski tip AGP kartlar için kullanılmaktadır.

 

Yeni Ekran Kartını Nasıl Takmalıyım?

RAM’lerin  aksine ekran kartlarında giriş şekli ve yuvalar belli olduğu için yanlış ya da ters takma gibi bir durumunuz bulunmamaktadır.

 

 

 

Kartınızı boş ve sizin için uygun olan PCI-Express slotuna, resimde göreceğiniz şekilde sarı renkli bölüm yuvaya gelecek şekilde denk getirin.

 

 

 

Bağlantı kısımlarında PCI-Express slotuna tam oturması ve slota yerleşmesi önemlidir. Bu işlemi tamamladığınızda görüntü çıkışlarının kasa arkasına gelmesine de dikkat etmelisiniz.

 

 

 

Güç Bağlantıları Nasıl Yapılır?

Ekran kartınızı taktıktan sonra kartın çalışması ve sizin görüntü alabilmeniz için güç bağlantılarının yapılması gerekir. Kartın arka bölümünde yer alan 6 – 8 delikli bağlantı bölümüne güç kaynağında bulunan uygun PCI bağlantılarını takmalısınız.

 

 

 

Görüntü Çıkışlarını Nasıl Ayarlamalıyım?

Güç çıkışlarını tamamladıktan sonra son adıma geldiğinizde görüntü çıkışlarını ayarlamanız gerekir. DVI ve D-Sub çıkışları, tanınması basit bölümlerdir. DVI çoğunlukla beyaz rengi alırken D-Sub mavi renklere sahip olmaktadır. İlgili bölüm ve monitör bağlantısını yaptığınızda yeni ekran kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

 


Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir. Eğer yararlı ise makale daha geniş araştırmalara ve değerlendirmelere tabi olur.
Furkan Tunahan
Tamamen "GRi"

Bir Cevap Yazın

Top
Paylaşım